Akutní průjmy u dětí

Akutní průjmová onemocnění patří mezi nejčastější onemocnění dětského věku. 
Jako původci se uplatňuji především viry (nejčastější jsou rotaviry, následně noroviry, adenoviry, astroviry, coronaviry), bakterie a vzácně parazity, u imonusuprimovaných se vzácně mohou objevit i houboví původci. Dalšími příčinami průjmu mohou být potravinové alergie, léky, poruchy vstřebávaní, nedostatek vitaminů, případně těžké kovy. Někdy mohou průjem doprovázet infekce, které se netýkají gastrointestinálního traktu. 

Průjem u dětí je obtížný konkrétně definovat, jelikož během života se mění frekvence, konzistence a barva stolice. Často se průjem u dětí definuje jako zvýšení frekvence vyprazdňovaní řídké stolice dvojnásobně oproti normálnímu stavu.  Akutní průjem trvá obvykle do 7 dní.

Infekční průjmová onemocněni se přenášejí hlavně fekálně orální cestou (kontaminované potraviny, voda, led, různé předměty). Vzácně je možný přenos aerosolem, například při zvracení. V naších podmínkách u bakteriálních infekcí jsou hlavním nositelem zvířata, v rozvojových krajinách je to zejména kontaminovaná voda. Děti se mohou snadno nakazit od domácích mazlíčků např. od štěňat. Nejčastějším prostředkem přenosu u kampylobakterióz je drůbeží maso (špatná hygiena při zpracování masa), ostatní bakterie jsou hlavně přenášeny přes vejce, vepřové nebo hovězí maso, případně přes kontaminovanou zeleninu. Nejvyšší výskyt dětských průjmových onemocnění je v chladných měsících roku, protože virové infekce jsou výrazně sezónní.

Nejčastějším klinickým obrazem u dětí je akutní gastroenteritida. Obvykle nastupuje z plného zdraví a projevuje se bolestmi břicha, zvracením, řídkými stolicemi a různými nespecifickými příznaky (bolesti hlavy, svalů, kloubu atd.). Nejčastější rotavirová gastroenteritida začíná horečkou (38°C - 40°C), zvracením a následně se objeví řídké stolice, kterých mohou být až desítky. U norovirů bývají spíše subfebrílie (pod 38°C) a dominuje zvracení. Adenovirové infekce se podobají rotavirové nákaze v mírnější formě. Při mírnějších nebo atypických formách všech virových nákaz může některý z klasických projevů chybět.

U bakteriálních infekcí je obraz akutní enterokolitidy, která je charakterizována horečkou, bolestmi břicha, průjmem s častou příměsí krve a hlenu a nespecifickými příznaky, zvracení však nebývá.

K nejčastějším otravám z potravy patří stafylokoková enterotoxikóza způsobená toxinem zlatého Staflykoka. Zdrojem bývá většinou smetana, cukroviny nebo paštiky. Onemocnění začíná brzy v rozmezí 1 - 6 hodin po požití kontaminované potravy. Typický je prudký počátek, kde je dominující příznak zvracení, avšak onemocnění obvykle mizí do 24hod. Ostatní otravy mohou být z toxinů přítomných v těstovinách, rýži, masu nebo zelenině (původci Bacillus cereus, Clostridium perfingens).

Stále častěji se u dětí vyskytují průjmy vyvolané léky. Nejčastější jsou to průjmy při nebo po užívaní antibiotik z důvodu porušené střevní mikroflóry. I u dětí může dojít až k život ohrožující pseudomembranózní kolitidě.

Hlavní doprovázející komplikací průjmu u dětí je dehydratace, kterou jsou hlavně ohroženy kojenci a batolata. U malých dětí se mohou také vyskytovat febrilní křeče. Jako další vzácnější komplikace může být hemolyticko-uremický syndrom, vyrážka na končetinách (erythema nodosum), artritidy a jiné.

Terapie většiny akutních průjmových onemocněni je symptomatická.

Základ terapie je rehydratace – doplnění tekutin. V případě, že je to možné se upřednostňuje perorální rehydratace. Obyčejná voda není vhodná k rehydrataci, protože při průjmu tělo ztrácí nejenom vodu ale i minerály. Vhodné k rehydrataci jsou neochucené nesycené minerálky, různé perorální rehydratační roztoky, případně slazený čaj.  Je nutné pokrýt běžnou spotřebu tekutin, a navíc ještě ztráty způsobené zvracením, průjmem, horečkou. U kojených dětí se kojení nepřerušuje. U starších dětí by se měli od začátku rehydratace podávat i vhodné potraviny (zeleninové polévky, ovocné pyré, rýže, brambory atd.), pokud to nelze, tak začít podávat jídlo alespoň do 4-6 hodin.

V medikamentózní terapii akutních průjmových onemocnění se antibiotika využívají velmi zřídka, hlavně při těžce probíhajících bakteriálních infektech.  Při přetrvávajícím zvracení se v nemocničním prostředí dají použit antiemetika (léky proti zvracení). Loperamid a jiné léky, které snižují střevní pohyb, nejsou u dětí doporučeny a k tomu jsou také výrazně omezené věkem (od 6 let, resp. od 12 let).

Z nespecifické léčby se u dětí doporučuje hlavně užití orálních adsorbentů (enterosorbentů) jako např. aktivní uhlí, polymetysiloxan polyhydrát, diosmectite a probiotik např. laktobacily, saccharomyces boulardii.

Enterosgel-polymetylsiloxan polyhydrát je střevní adsorbent vhodný k terapii průjmu u dětí. ENTEROSGEL® je zdravotnický prostředek, vyrobený na bázi organického křemíku, který váže toxiny a různé jiné škodlivé látky ve střevě. Sám se nevstřebává a nedráždí střevní sliznici.

ENTEROSGEL® nemá chuť ani zápach, žádná aditiva ani konzervanty, je nealergenní. Užívá se jako gel, který se rozmíchá ve vodě a následně vypije, proto taky se lehce užívá u dětí.

Většina adsorbentů a jiné medikamentózní terapie je vhodná k užití až od 2. - 3. roku života nebo pro starší děti. ENTEROSGEL® je doporučen k užití u dětí již od prvního roku života.

Jako prevence akutních průjmových onemocnění je hlavně dodržení hygieny. Vakcinace u střevních infekcí je výrazně omezena. Existují vakcíny proti rotaviru, břišnímu tyfu, choleře.

Zdroje:

Guarino, Alfredo, et al. "European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe: update 2014." Journal of pediatric gastroenterology and nutrition 59.1 (2014): 132-152.

Ambrožová H. "Akutní průjmy u dětí." Pediatrie pro praxi 16.2 (2015): 82-85.

Fleisher, Gary R., et al. "Patient education: Acute diarrhea in children (Beyond the Basics)."

www.szu.cz

Tato webová stránka používá soubory cookies.
Některé jsou nezbytné pro správné fungování webové prezentace. Další, pro které potřebujeme váš souhlas, mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky a jaký obsah vás zajímá) a využíváme je zejména k analytickým účelům.

Kliknutím na tlačítko "Přijmout vše" dáváte souhlas s ukládáním veškerých souborů cookies.